1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

4 rocznica Biegającego Tczewa - Bieg Urodzinowy - 28.01.2017

 

 

Jak podają tczewskie kroniki:

„Stowarzyszenie Biegający Tczew powstało z inicjatywy Tomasza Tobiańskiego, dyrektora Powiatowego Centrum Sportu w Tczewie. Na zebranie założycielskie 30 stycznia 2013 (w Dniu Tczewa - dniu upamiętniającym wkroczenie do Tczewa żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera w 1920r.) w siedzibie Centrum przy ulicy Marysieńki 10 przybyło 16 osób. Na liście założycieli w kolejności alfabetycznej znaleźli się: Tobiański Tomasz, Aleksandrowicz Krzysztof, Brzozowska Monika, Brzozowski Piotr, Dworski Sławomir, Markowicz Eugeniusz, Moszyński Marek, Pawelczyk Krzysztof, Pawłowski Krzysztof, Pijanowski Jan, Raus Artur, Rybak Wawrzyniec, Stańczyk Wojciech, Tobiańska Hanna, Wawrzyniak Michał, Waruszewski Karol.

Logotyp Stowarzyszenia został wybrany w otwartym konkursie ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Tczewa, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 24 kwietnia 2013r. Zwycięzcą został projekt Piotra Grabowskiego z Tczewa. Pierwsze koszulki z logotypem zostały wyprodukowane przez firmę P&J Sport miesiąc później.

Pierwszy Zarząd Stowarzyszenia został wybrany 17 czerwca 2013r.

25 września tego roku na pierwszym Walnym Zebraniu godność Członka Honorowego Stowarzyszenia nadano Kazimierzowi Zimnemu, biegaczowi długodystansowemu urodzonemu w Tczewie.

 

Od samego początku Biegający Tczew wykazuje wiele inicjatyw związanych z najważniejszym celem swojego funkcjonowania - promocji biegania wśród dorosłych i dzieci:

- bierze udział w wielu biegach lokalnych i wyjazdowych (krajowych  i zagranicznych),

- inicjuje spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata biegowego,

- umożliwia uczestniczenie w trenigach pod okiem szkoleniowca.

Ponadto organizuje własne biegi oraz partneruje w różnych imprezach biegowych:

- od 2013 pomaga przy przeprowadzeniu Nadwiślańskiego Półmaratonu Szlakiem Doliny Dolnej Wisły,

- od 2014 współorganizuje kolejne biegi: Silgan Ćwierćmarat, Charytatywny Testu Coopera, Bieg Sambora oraz pomaga w akcjach charytatywnych: „Tczew biega dla Filipa”, „Bieg dla Marysi”.

Od 16.04.2016, razem z PCS w Tczewie rozpoczął przygodę z europejskim formatem imprezowym pod nazwą „parkrun” - tym samym podjął się bardzo wymagającego zobowiązania organizacyjnego (bieg przeprowadza w każdą sobotę przez cały rok, z dożywotnim terminem).

Parkrun Tczew doczekał się już 40 edycji, ma się świetnie i na stałe wtopił się w sportowy i rekreacyjny krajobraz Tczewa.

Tradycyjne już w każde urodziny BT obchodzimy biegiem rocznicowym:

- z okazji pierwszej rocznicy powstania stowarzyszenia 1 lutego 2014r odbył się Bieg Urodzinowy na niekonwencjonalnym dystansie 1/5 maratonu. W biegu uczestniczyło 44 biegaczy, wśród których byli goście z zaprzyjaźnionej Grupy Malbork.

- utrzymując tradycję upamniętniania dnia założenia Stowarzyszenia, 31 stycznia 2015 został zorganizowany 2. Bieg Urodzinowy, w którym uczestniczyło ponownie 44 biegaczy. Bieg miał charakter rekreacyjny, po którym w trakcie kameralnej uroczystości wręczono Krzysztofowi Aleksandrowiczowi nagrodę za promocję Stowarzyszenia poza granicami kraju.

- mecenasem trzeciego Biegu Urodzinowego był Kazimierz Zimny – znakomity biegacz, brązowy medalista na 5000m IO (Rzym, 1960), Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.”

To tyle historia.

 

Czwarte urodziny Biegającego Tczewa to była sztuka rozegrana w trzech aktach:

#40 parkrun Tczew,

bieg urodzinowy ulicami miasta,

spotkanie towarzyskie.

 

Rozpoczeliśmy świętowanie od zebrania się na Bulwarze nad Wisłą, gdzie ulokowane są start i meta parkrun Tczew.

#40 parkrun Tczew zgromadził 75 uczestników, w tym wielu naszych członków.

Wszyscy otrzymali okolicznościowe numery startowe. Pogodę mieliśmy wspaniałą - lekki mróz i pełne słońce. Humory dopisywały, dominował radosny nastrój i strój karnawałowy.Taktyka i podejście do tego biegu przeróżne:

 

- Tomek Tobiański postanowił uczcić 4-ro lecie BT rekordem życiowym,

- Prezes Marek Moszyński był wierny swojej zasadzie biegowej - „zawsze cisnę”,

- Zygfryd Liban rzeźbił formę przed Mistrzostwami Polski Weteranów.

Pozostali utworzyli kilka grup, z których największa i najzabawniejsza towarzyszyła nieocenionej (zawsze na biegu, zawsze w sztabie organizacyjnym, zawsze dzięki niej mamy wyniki z biegu na stronie w kilka minut po wydarzeniu, zawsze uśmiechniętej, ...) Hani Tobiańskiej.

Na nawrotce biegu pozdrowiliśmy serdecznie pana Gerarda Tobiańskiego - najpewniejszego społecznika parkrun Tczew (pełnił wolontariat 39 razy na 40 biegów).

Na mecie czujnie nas przeskanowała równie niezawodna pani Izabela Lewandowska.

Po biegu raczyliśmy się herbatką - tym razem przygotowaną przez Marysię Pióro, naszą dominatorkę parkrun Tczew, która wyjątkowo tym razem nie biegła z powodu kontuzji.

Wszystko to fotografowała i zachowała dla potomności, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji Lucyna Waruszewska.


Po krótkim odpoczynku, całą grupą Biegającego Tczewa, podążyliśmy  za Prezesem w tradycyjnym biegu rocznicowym - przemierzyliśmy starówkę  i śródmieście, dwukrotnie przystając w celu upamiętnienia tego wydarzenia. Pierwszy raz na tle Urzędu Miasta i drugi przed muralem przedstawiającym Jasną i Dersława, czyli legendarnych założycieli Tczewa.

Dotarliśmy do siedziby stowarzyszenia - II Liceum Ogólnokształcącego („Marysieńki”), gdzie gawędziliśmy sobie o bieganiu przy stołach suto zastawionych napojami, owocami, kanapkami i ciastami - darami przyniesionymi przez wielu serdecznych ludzi z naszego grona - za co pięknie Wam dziękujemy.

 Część akademicką poprowadził świadomy swojej przywódczej roli Marek:

- przypomniał historię założenia Stowarzyszenia,

- pochwalił nas za działania,

- przedstawił laureata "Biegacza roku BT '2016", którym został Darek Urbanowski za foto z IV Półmaratonu Grudziądz - Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego (1.05.2016), na której wyraźnie widać, że Darek, zawodnik Biegającego Tczewa jest zdecydowanym liderem biegu,- przekazał upominek dla fizykoterapeuty Damiana Moszczyńskiego,

- wyróżnił nagrodą specjalną najmłodszego (13 lat) i bardzo aktywnego (32 biegi parkrun!) członka Biegającego Tczewa Jasia Piekarskiego.Cytując klasyka:

„I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,

A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”Sław